tar 1.16 - en to bg translation catalogue (482 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
bg: 
    *Този* tar подразбира следното:

en: 
    Report bugs to <%s>.
bg: 
    Съобщавайте за програмни грешки на <%s>.

en:   or:
bg:   или:

en:  !             Spawn a subshell
bg:  !             Поражда вторична командна обвивка

en:  ?             Print this list
bg:  ?             Извежда този списък

en:  [OPTION...]
bg:  [ОПЦИЯ...]

en:  link to %s
bg:  връзка към %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
bg:  n име         Посочва ново файлово име за следващия том и томовете след него
     q             Прекратява tar
     y или return  Продължава изпълнението

en:  unknown file type %s
bg:  непознат файлов тип %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
bg: %.*s: параметърът ARGP_HELP_FMT трябва да бъде положителен

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
bg: %.*s: параметърът ARGP_HELP_FMT изисква стойност

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
bg: %.*s: непознат параметър ARGP_HELP_FMT

en: %s command failed
bg: командата %s не успя

en: %s is not continued on this volume
bg: %s не продължава с този том

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
bg: %s вероятно продължава в този том: заглавният запис съдържа отрязано име

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
bg: %s е грешен размер (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
bg: %s: Функцията %s не успя

en: %s: Cannot change mode to %s
bg: %s: Режимът за достъп не може да се смени на %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
bg: %s: Собствеността не може да се смени на потребител %lu, група %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
bg: %s: Не може да се направи символна връзка към %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
bg: %s: Не може да се извлича -- файлът продължава с друг том

en: %s: Cannot hard link to %s
bg: %s: Не може да се направи твърда връзка с %s

en: %s: Cannot remove
bg: %s: Не може да се изтрие

en: %s: Cannot rename to %s
bg: %s: Не може да се преименува на %s

en: %s: Cannot seek to %s
bg: %s: Не може да се отиде на отместване %s във файла

en: %s: Deleting %s
bg: %s: Изтрива се %s

en: %s: Directory has been renamed
bg: %s: Каталогът бе преименуван

en: %s: Directory has been renamed from %s
bg: %s: Каталогът бе преименуват от %s

en: %s: Directory is new
bg: %s: Каталогът е нов

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
bg: %s: каталогът бе преименуван преди да може да се извлече състоянието му

en: %s: File removed before we read it
bg: %s: Файлът бе изтрит преди да бъде прочетен

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
bg[0]: %s: Файлът намаля с %s байт
bg[1]: %s: Файлът намаля с %s байта

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
bg[0]: %s: Файлът намаля с %s байт; допълва се с нула
bg[1]: %s: Файлът намаля с %s байта; допълва се с нули

en: %s: Invalid archive format
bg: %s: Неправилен архивен формат

en: %s: Invalid group
bg: %s: Неправилна група

en: %s: Not found in archive
bg: %s: Не е открит в архива

en: %s: Not purging directory: unable to stat
bg: %s: Каталогът не се изчиства: не може да се достъпи

en: %s: Omitting
bg: %s: Пропуска се

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
bg[0]: %s: Грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байт
bg[1]: %s: Грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байта

en: %s: Required occurrence not found in archive
bg: %s: Необходимо срещане не е открито в архива

en: %s: Too many arguments
bg: %s: Твърде много аргументи

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
bg: %s: Неочаквана несъгласуваност при създаване на каталог

en: %s: Unknown file type `%c', diffed as normal file
bg: %s: Непознат файлов тип „%c“, сравнява се като обикновен файл

en: %s: Unknown file type `%c', extracted as normal file
bg: %s: Непознат файлов тип „%c“, извлича се като обикновен файл

en: %s: Unknown file type; file ignored
bg: %s: Непознат файлов тип; файлът се пренебрегва

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
bg[0]: %s: Етикетът на тома е твърде дълъг (не повече от %lu байт)
bg[1]: %s: Етикетът на тома е твърде дълъг (не повече от %lu байта)

en: %s: Warning: Cannot %s
bg: %s: Внимание: Функцията %s не успя

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
bg: %s: Внимание: Не може да се отиде на отместване %s във файла

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
bg[0]: %s: Внимание: Грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байт
bg[1]: %s: Внимание: Грешка при четене при байт %s, при четенето на %lu байта

en: %s: Was unable to backup this file
bg: %s: Не можа да се направи резервно копие на този файл

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
bg[0]: %s: Записани са само %lu от %lu байт
bg[1]: %s: Записани са само %lu от %lu байта

en: %s: contains invalid volume number
bg: %s: съдържа неправилен номер на том

en: %s: directory is on a different device: not purging
bg: %s: каталогът е на друго устройство: не се изчиства

en: %s: door ignored
bg: %s: пренебрегва се специалният файл тип door

en: %s: file changed as we read it
bg: %s: файлът бе изменен по време на четене

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
bg: %s: файлът е в друга файлова система; не се архивира

en: %s: file is the archive; not dumped
bg: %s: файлът е архив; не се архивира

en: %s: file is unchanged; not dumped
bg: %s: файлът не е променен; не се архивира

en: %s: file list already read
bg: %s: файловият списък вече е прочетен

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
bg: %s: файловото име е твърде дълго (не може да се раздели); не е архивирано

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
bg: %s: файловото име е твърде дълго (максимум %d); не е архивирано

en: %s: file name read contains nul character
bg: %s: файловото име съдържа нулев байт

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
bg: %s: името на файла е твърде дълго, за да се побере в заглавен запис на многотомен ГНУ-архив и бе съкратено

en: %s: illegal option -- %c
bg: %s: неправилна опция -- %c

en: %s: implausibly old time stamp %s
bg: %s: записано е невероятно старо време %s

en: %s: invalid option -- %c
bg: %s: неправилна опция -- %c

en: %s: link name is too long; not dumped
bg: %s: името на символната връзка е твърде дълго; не е архивирано

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%c%s“ не допуска аргумент

en: %s: option `%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s“ е двусмислена

en: %s: option `%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s“ изисква аргумент

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „--%s“ не допуска аргумент

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „-W %s“ не допуска аргумент

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
bg: %s: опцията „-W %s“ е двусмислена

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опцията изисква аргумент -- %c

en: %s: socket ignored
bg: %s: гнездото се пренебрегва

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
bg: %s: записано е време %s, което е %s сек. в бъдещето

en: %s: unrecognized option `%c%s'
bg: %s: непозната опция „%c%s“

en: %s: unrecognized option `--%s'
bg: %s: непозната опция „--%s“

en: '
bg: “

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Не е известна версията!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Опцията би трябвало да е била разпозната!?

en: (pipe)
bg: (канал)

en: --Continued at byte %s--
bg: --Продължава при байт %s--

en: --Long Link--
bg: --Дълга връзка--

en: --Long Name--
bg: --Дълго име--

en: --Volume Header--
bg: --Заглавен запис на тома--

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
bg: --atime-preserve='system' не се поддържа на тази платформа

en: --checkpoint value is not an integer
bg: стойността на --checkpoint не е цяло число

en: --occurrence cannot be used in the requested operation mode
bg: не може да се използва --occurrence при пожелания начин на работа

en: --occurrence is meaningless without a file list
bg: без списък файлове опцията --occurrence е безсмислена

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
bg: опцията --pax-option може да се използва само при архиви във формат POSIX

en: --stat requires file names
bg: --stat изисква файлови имена

en: -T reads null-terminated names
bg: -T чете имена, завършващи с нулев байт

en: -T reads null-terminated names, disable -C
bg: -T чете имена, завършващи с нулев байт

en: A lone zero block at %s
bg: Изолиран блок от нули при %s

en: ARCHIVE
bg: АРХИВ

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
bg: ARGP_HELP_FMT: стойността %s е по-малка или равна на %s

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
bg: Добавя РАЗМЕР байтове към ФАЙЛ. РАЗМЕРът се определя от предхождаща опция --length.

en: Archive base-256 value is out of %s range
bg: Стойността по модул 256 в архива е извън диапазона %s

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
bg: Архивът съдържа %.*s, вместо това се очаква числова стойност на %s

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
bg: Архивът съдържа файлови имена, с отстранени префикси.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
bg: Архивът съдържа архаични заглавни записи по модул 64 (6 битови)

en: Archive format selection:
bg: Избор на архивен формат:

en: Archive is compressed. Use %s option
bg: Архивът е компресиран.  Използвайте опцията %s

en: Archive not labeled to match %s
bg: Архивът не е етикетиран да отговаря на %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
bg: Осмичната стойност %.*s в архива е извън диапазона за %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
bg: Осмичната стойност %.*s в архива е извън диапазона за %s; предполага се, че е допълнение до две

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
bg: Архивът е подписан с низ по модул 64 %s, който е е извън диапазона за %s

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
bg: Стойността %s в архива е извън допустимия диапазон за %s (%s..%s)

en: At beginning of tape, quitting now
bg: В началото на лентата, край на изпълнението

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
bg: Опитва се извличането на символни връзки като твърди

en: BLOCKS
bg: БЛОКОВЕ

en: BLOCKS x 512 bytes per record
bg: БЛОКОВЕ x 512 байта в секунда

en: Bad incremental file format
bg: Грешен инкрементален файлов формат

en: Blanks in header where numeric %s value expected
bg: Интервали в заглавен запис вместо числова стойност на %s

en: CHANGES
bg: ПРОМЕНИ

en: COMMAND
bg: КОМАНДА

en: CONTROL
bg: МЕТОД

en: Cannot allocate buffer space
bg: Не може да се задели място за буфер

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
bg: Невъзможно е връщане назад в архивния файл; той може да е нечитаем без опция -i

en: Cannot change working directory
bg: Не може да се смени работният каталог

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
bg: Не може да се съчетават --listed-incremental с --newer

en: Cannot concatenate compressed archives
bg: Не може да се съединяват компресирани архиви

en: Cannot create temporary directory using template %s
bg: Не може да се създаде временен каталог, използвайки шаблона %s

en: Cannot execute remote shell
bg: Не може да се стартира отдалечена командна обвивка

en: Cannot rename %s to %s
bg: Бе невъзможно %s да се преименува на %s

en: Cannot save working directory
bg: Не може да се запази работният каталог

en: Cannot update compressed archives
bg: Не може да се актуализират компресирани архиви

en: Cannot use multi-volume compressed archives
bg: Не може да се използват многотомни компресирани архиви

en: Cannot verify compressed archives
bg: Не може да се проверяват компресирани архиви

en: Cannot verify multi-volume archives
bg: Не може да се проверяват многотомни архиви

en: Cannot verify stdin/stdout archive
bg: Не може да се проверяват архиви на стандартните вход/изход

en: Command dumped core
bg: Командата генерира core

en: Command exited successfully
bg: Командата завърши успешно

en: Command failed with status %d
bg: Командата завърши с код %d

en: Command stopped on signal %d
bg: Командата бе спряна със сигнал %d

en: Command terminated
bg: Командата бе прекратена

en: Command terminated on signal %d
bg: Командата бе прекратена със сигнал %d

en: Compatibility options:
bg: Опции за съвместимост:

en: Conflicting compression options
bg: Противоречащи си опции за компресиране

en: Contents differ
bg: Съдържанието се различава

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
bg[0]: Само %lu от %lu байт можаха да се прочетат
bg[1]: Само %lu от %lu байта можаха да се прочетат

en: Cowardly refusing to create an empty archive
bg: Страхлив отказ да се създава празен архив

en: Create file of the given SIZE
bg: Създава файл с посочения РАЗМЕР

en: Creating directory:
bg: Създава се каталог:

en: Current %s is newer or same age
bg: Текущият %s е по-нов или със същата възраст

en: DATE
bg: ДАТА

en: DATE-OR-FILE
bg: ДАТА-ИЛИ-ФАЙЛ

en: DIR
bg: КАТ

en: Date sample file not found
bg: Не е открит еталлонният файл за дата

en: Deleting non-header from archive
bg: Изтрива се незаглавен запис от архива

en: Device blocking:
bg: Блокуване на устройството:

en: Device number differs
bg: Номерата на устройство се различават

en: Device selection and switching:
bg: Избор на устройство и смяна:

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
bg: Извежда изпълнените контролни точки и кода на завършване на КОМАНДА

en: EOF where user reply was expected
bg: EOF, когато се очакваше отговор от потребителя

en: EXPRESSION
bg: ИЗРАЗ

en: Error exit delayed from previous errors
bg: Изходът с грешка бе забавен поради предхождащи грешки

en: Error is not recoverable: exiting now
bg: Грешката е непоправима: край на изпълнението

en: Error parsing number near `%s'
bg: Грешка при анализа на число до „%s“

en: Execute COMMAND
bg: Изпълнява КОМАНДА

en: Execute given COMMAND. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch
bg: Изпълнява посочената КОМАНДА. Полезно с --checkpoint и някоя от --cut, --append, --touch

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
bg: Разширеният заглавен запис %s=%s е извън диапазона %s..%s

en: Extended header length %*s is out of range
bg: Дължината %*s на разширен заглавен запис е извън допустимия диапазон

en: Extended header length is out of allowed range
bg: Дължината на разширен заглавен запис е извън допустимия диапазон

en: Extracting contiguous files as regular files
bg: Продължаващи файлове се извличат като обикновени файлове

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: FORMAT
bg: ФОРМАТ

en: FORMAT is one of the following:
bg: ФОРМАТ е някой от следните:

en: Field too long while reading snapshot file
bg: Твърде дълго поле при четене на snapshot-файл

en: File creation options:
bg: Опции за създаването на файл:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
bg: Съпоставяне с файлови имена (влияе и на включващи, и на изключващи образци):

en: File name not specified. Try again.
bg: Не е посочено име на файл.  Опитайте отново.

en: File name transformations:
bg: Промени на файловите имена:

en: File statistics options:
bg: Опции за файлови статистики:

en: File type differs
bg: Файловите типове се различават

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
bg: Попълва файла с посочения ОБРАЗЕЦ. ОБРАЗЕЦ може да бъде „default“ или „zeros“

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
bg: „Tar“ на ГНУ запазва последователно много файлове в един лентов или дисков архив и може да възстановява в последствие отделни файлове от архива.
    
    Примери:
      tar -cf архив.tar дрън брън  # Създава архив.tar от файловете дрън и брън
      tar -tvf архив.tar           # Изрежда подробно всички файлове в архив.tar
      tar -xf архив.tar            # Извлича от архив.tar всички файлове

en: GNU features wanted on incompatible archive format
bg: Поискани са ГНУ-възможности при несъвместим архивен формат

en: GNU format as per tar <= 1.12
bg: формат на ГНУ при tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
bg: формат на версия 1.13.x на tar на ГНУ

en: Garbage command
bg: Непозната команда

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
bg: Боклук в ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
bg: Генерира разреден файл. Останалата част от командния ред дава карта на файла.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
bg: Генерираната двойка <ключова дума, стойност> е твърде дълга (ключова дума=%s, дължина=%s)

en: Generating negative octal headers
bg: Генерират се отрицателни осмични заглавни записи

en: Gid differs
bg: Групите се различават

en: Handling of file attributes:
bg: Подход спрямо файловите атрибути:

en: Ignoring unknown extended header keyword `%s'
bg: Пренебрегва се непознатата ключова дума „%s“ за разширен заглавен запис

en: Informative output:
bg: Извеждане на информация:

en: Input string too long
bg: Входният низ е твърде дълъг

en: Invalid blocking factor
bg: Неправилен фактор за блокуване

en: Invalid device number
bg: Неправилен номер на устройство

en: Invalid inode number
bg: Неправилен номер на i-възел

en: Invalid input. Type ? for help.
bg: Неправилна команда.  Използвайте ? за справка.

en: Invalid mode given on option
bg: На опция е подаден неправилен режим

en: Invalid modification time (nanoseconds)
bg: Неправилно време на промяна (наносекунди)

en: Invalid modification time (seconds)
bg: Неправилно време на промяна (секунди)

en: Invalid number
bg: Неправилно число

en: Invalid number of elements
bg: Неправилен брой елементи

en: Invalid owner
bg: Неправилен собственик

en: Invalid record size
bg: Неправилен размер на запис

en: Invalid size: %s
bg: Неправилен размер: %s

en: Invalid sparse version value
bg: Неправилна версия на формат разредени файлове

en: Invalid tape length
bg: Неправилна дължина на лента

en: Invalid time stamp
bg: Записано е неправилно време

en: Invalid value for record_size
bg: Неправилна стойност на record_size

en: Keyword %s cannot be overridden
bg: Ключовата дума %s не може да се отмени

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
bg: Ключовата дума %s е непозната или все още не е реализирана

en: Local file selection:
bg: Избор на локален файл:

en: MAJOR[.MINOR]
bg: ГОЛЯМ[.МАЛЪК]

en: MEMBER-NAME
bg: ЧЛЕН-ИМЕ

en: METHOD
bg: МЕТОД

en: Main operation mode:
bg: Вид основно действие:

en: Malformed density argument: %s
bg: Лошо образуван аргумент за гъстота: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceeded by 'R'
bg: Лошо формиран dumpdir: „T“ не се предхожда от „R“

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
bg: Лошо формиран dumpdir: „X“ е дублиран

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
bg: Лошо формиран dumpdir: „X“ никога не се използва

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
bg: Лошо формиран dumpdir: празно име в „R“

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
bg: Лошо формиран dumpdir: празно име в „T“

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
bg: Лошо формиран dumpdir: очаква се „%c“, а вместо това има %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
bg: Лошо формиран dumpdir: очаква се „%c“, вместо това данните свършват

en: Malformed extended header: excess %s=%s
bg: Неправилно формиран разширен заглавен запис: прекомерен %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: неправилен %s; нечетен брой стойности

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: неправилен %s; очаква се разделител %c

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
bg: Неправилно формиран разширен заглавен запис: неправилен %s=%s

en: Malformed extended header: missing blank after length
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: липсва интервал след дължината

en: Malformed extended header: missing equal sign
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: липсва знак за равенство

en: Malformed extended header: missing length
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: не е посочена дължина

en: Malformed extended header: missing newline
bg: Лошо формиран разширен заглавен запис: липсва знак за нов ред

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
bg: Аргументите, задължителните или незадължителни за дългите опции, са съответно задължителни или незадължителни и за кратките опции.

en: Missing links to %s.
bg: Неархивирани връзки с %s.

en: Missing record terminator
bg: Липсва завършител на записа

en: Mod time differs
bg: Времената на промяна се различават

en: Mode differs
bg: Режимите за достъп се различават

en: More than one threshold date
bg: Повече от една ограничителна дата

en: Multiple archive files require `-M' option
bg: Използването на много архивни файлове изисква опция „-M“

en: NAME
bg: ИМЕ

en: NUMBER
bg: N

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
bg: прави N-байтови записи, кратно на 512

en: Negative size: %s
bg: Отрицателен размер: %s

en: No archive name given
bg: Не е посочено име на архив

en: No new volume; exiting.
bg: Няма повече томове; изход.

en: Not linked to %s
bg: Не е свързан с %s

en: Number out of allowed range: %s
bg: Номер извън допустимия диапазон: %s

en: Number syntax error
bg: Синтактична грешка в число

en: Old option `%c' requires an argument.
bg: Старата опция „%c“ изисква аргумент.

en: Only one --to-command option allowed
bg: Позволява се само една опция --to-command

en: Operation modifiers:
bg: Модификатори на действието:

en: Option %s: Treating date `%s' as %s
bg: Опция %s: Датата „%s“ се разглежда като %s

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
bg: И двете опции „-%s“ и „-%s“ изискват стандартен вход

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
bg: Опциите „-Aru“ са несъвместими с „-f -“

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
bg: Опциите „-[0-7][lmh]“ не се поддържат от *този* tar

en: Other options:
bg: Други опции:

en: Overwrite control:
bg: Регулиране заместването на файлове:

en: PATTERN
bg: ОБРАЗЕЦ

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
bg: формат POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
bg: формат POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: PROG
bg: ПРОГ

en: Pattern %s cannot be used
bg: Образецът %s не може да се използва

en: Pattern matching characters used in file names. Please,
bg: Във файловите имена са използвани „*“ и „?“.  Моля,

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
bg: Изпълнява посоченото действие (вж. по-долу) до достигането на контролна точка N

en: Premature end of file
bg: Преждевременен край на файла

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
bg: Подгответе том №%d за %s и натиснете return:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
bg: Извежда съдържанието на структурата stat за всеки файл. По подразбиране ФОРМАТ е:

en: Read checkpoint %u
bg: Контролна точка при четене %u

en: Read error in snapshot file
bg: Грешка при четене в snapshot-файл

en: Read file names from FILE
bg: Чете файловите имена от ФАЙЛ

en: Reading %s
bg: Чете се %s

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
bg[0]: Размер на записа = %lu блок
bg[1]: Размер на записа = %lu блока

en: Record size must be a multiple of %d.
bg: Размерът на запис трябва да е кратен на %d.

en: Removing leading `%s' from hard link targets
bg: Премахва се началното „%s“ от целите на твърдите връзки

en: Removing leading `%s' from member names
bg: Премахва се началното „%s“ от имената на членове

en: Renaming %s back to %s
bg: Преименува се %s обратно на %s

en: Renaming %s to %s
bg: Преименува се %s на %s

en: Report bugs to %s.
bg: Съобщавайте за програмни грешки на %s.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: SECS
bg: СЕК

en: SIGNAL
bg: СИГНАЛ

en: SIZE
bg: РАЗМЕР

en: STRING
bg: НИЗ

en: STYLE
bg: НАЧИН

en: Seek direction out of range
bg: Посоката за отместване е недопустима

en: Seek offset error
bg: Грешка при позициониране

en: Seek offset out of range
bg: Мястото за позициониране е извън допустимия диапазон

en: Select output stream:
bg: Избор на изходен поток:

en: Set date for next --touch option
bg: Посочва дата за следващата опция --touch

en: Size differs
bg: Размерите се различават

en: Size of a block for sparse file
bg: Размер на блок за разреден файл

en: Skipping to next header
bg: Пропуска се до следващия заглавен запис

en: Substituting %s for unknown date format %s
bg: Използва се %s вместо непознатия файлов формат за дата %s

en: Substituting `.' for empty hard link target
bg: Полага се „.“ вместо празна цел на твърда връзка

en: Substituting `.' for empty member name
bg: Полага се „.“ вместо празно име на член

en: Symlink differs
bg: Символните връзки се различават

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
bg: Синхронизирано изпълнение на действията. Те се изпълняват когато се достигне контролната точка с номер, посочен с --checkpoint.

en: Synchronous execution options:
bg: Опции за синхронизирано изпълнение:

en: TEXT
bg: ТЕКСТ

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
bg: Суфиксът за резервни копия е „~“, освен при промяна с --suffix или с
    променлива от обкръжението SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Методът за управление на
    версиите може да се посочва с --backup или с променливата VERSION_CONTROL.
    Допустими стойности са:
    
      none, off       никога да не се правят резервни копия
      t, numbered     да се правят номерирани резервни копия
      nil, existing   номерирани, ако вече са правени номерирани, а прости иначе
      never, simple   винаги да се правят прости резервни копия

en: This does not look like a tar archive
bg: Това не прилича на tar-архив

en: This volume is out of sequence
bg: Този том е извън поредицата

en: Too many errors, quitting
bg: Твърде много грешки, край на изпълнението

en: Total bytes deleted: %s
bg: Общо изтрити байтове: %s

en: Total bytes read
bg: Общо прочетени байтове

en: Total bytes written
bg: Общо записани байтове

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
bg: Отсича ФАЙЛ до размера, определен с предхождаща опция --length (подразбира се 0)

en: Try `%s --help' for more information.
bg: Използвайте „%s --help“ за повече информация.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
bg: Използвайте „%s --help“ or „%s --usage“ за повече информация.

en: Uid differs
bg: Собствениците се различават

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
bg[0]: Неподравнен блок (%lu байт) в архива
bg[1]: Неподравнен блок (%lu байта) в архива

en: Unexpected EOF in archive
bg: Неочакван знак за край (EOF) в архива

en: Unexpected EOF in snapshot file
bg: Неочакван край на snapshot-файл

en: Unexpected field value in snapshot file
bg: Неочаквана стойност на поле в snapshot-файл

en: Unexpected long name header
bg: Неочаквано дълъг заглавен запис

en: Unknown date format
bg: Непознат формат за дата

en: Unknown density: `%c'
bg: Непозната гъстота: „%c“

en: Unknown field `%s'
bg: Непознато поле „%s“

en: Unknown quoting style `%s'. Try `%s --quoting-style=help' to get a list.
bg: Непознат начин за извеждане на спец. знаци „%s“. Използвайте „%s --quoting-style=help“, за да получите списък.

en: Unknown signal name: %s
bg: Непознато име на сигнал: %s

en: Unknown system error
bg: Непозната системна грешка

en: Update the access and modification times of FILE
bg: Обновява времето на достъп и промяна на FILE

en: Usage:
bg: Използване:

en: Usage: %s [OPTION]
    Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process.
    
      --version  Output version info.
      --help     Output this help.
bg: Използване: %s [ОПЦИЯ]
    Управлява лентово устройство, приемайки команди от отделен процес.
    
      --version  Извежда информация за версията.
      --help     Извежда тази справка.

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
bg[0]: НЕУСПЕШНА ПРОВЕРКА: открита е %d неправилен заглавен запис
bg[1]: НЕУСПЕШНА ПРОВЕРКА: открити са %d неправилни заглавни записа

en: Valid arguments are:
bg: Допустими аргументи са:

en: Valid arguments for --quoting-style options are:
bg: Правилни аргументи за опциите --quoting-style са:

en: Verification may fail to locate original files.
bg: Проверката може и да не открие оригиналните файлове.

en: Verify
bg: Проверка

en: Volume %s does not match %s
bg: Томът %s не съответства на %s

en: Volume number overflow
bg: Препълване на номера на том

en: WARNING: Archive is incomplete
bg: ВНИМАНИЕ: Архивът е незавършен

en: Warning: the -I option is not supported; perhaps you meant -j or -T?
bg: Внимание: опцията -I не се поддържа. Може би имате предвид -j или -T?

en: Write checkpoint %u
bg: Контролна точка при запис %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
bg: Запис във файл ИМЕ вместо на стандартния изход

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
bg: Не може да се използва повече от една опция „-Acdtrux“

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
bg: Трябва да посочите поне една от опциите „-Acdtrux“

en: [.]NUMBER
bg: [.]N

en: [ARGS...]
bg: [АРГУМ...]

en: [FILE]...
bg: [ФАЙЛ]...

en: ^[nN]
bg: ^[нНkKnN]

en: ^[yY]
bg: ^[дДoOyY]

en: `
bg: „

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
bg: добавя посочения ФАЙЛ към архива (полезно е, ако името му започва с минус)

en: additionally quote characters from STRING
bg: работи и със знаците от НИЗ като със специални

en: always use numbers for user/group names
bg: използва числа вместо имена за потребител и група

en: ambiguous argument %s for %s
bg: двусмислен аргумент %s за %s

en: append files to the end of an archive
bg: добавя файлове в края на архив

en: append tar files to an archive
bg: прибавя tar-файлове към архива

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
bg: прилага umask на потребителя при извличане на файлове (подразбира се при обикновен потребител)

en: archive file is local even if it has a colon
bg: архивният файл е локален дори при двуеточие

en: archive is seekable
bg: архивът е с произволен достъп

en: ask for confirmation for every action
bg: изисква потвърждение за всяко действие

en: attempt to verify the archive after writing it
bg: след записа опитва да провери архива

en: avoid descending automatically in directories
bg: без автоматично влизане в подкаталозите

en: backup before removal, choose version CONTROL
bg: резервно копира съществуващи файлове с МЕТОД

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
bg: резервно копира преди да трие, използвайки НИЗ вместо обичайния суфикс („~“, освен ако не е бил сменен с променливата от обкръжението SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: begin at member MEMBER-NAME in the archive
bg: започва от файл с име ЧЛЕН-ИМЕ в архива

en: block %s:
bg: блок %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
bg: блок %s: ** Блок от знаци NUL **

en: block %s: ** End of File **
bg: блок %s: ** Край на файла **

en: block size
bg: блоковият размер

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
bg: отменя ефекта на --delay-directory-restore

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
bg: не може да се създават разредени файлове на стандартния изход, използвайте опцията --file

en: cannot open `%s'
bg: Не може да се отвори „%s“

en: cannot set time on `%s'
bg: не може да се смени времето на „%s“

en: case sensitive matching (default)
bg: отчита се разликата между малки и големи букви (подразбира се)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
bg: смяна на лентата след запис на 1024 x N байта

en: change to directory DIR
bg: работи в каталога КАТ

en: child process
bg: породен процес

en: compare date and time when data changed only
bg: сравнява времето само ако данните са променени

en: control pax keywords
bg: управляващи ключови думи за pax

en: create a new archive
bg: създава нов архив

en: create archive of the given format
bg: създава архив с посочения формат

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
bg: създава архив с име на том ТЕКСТ; при извеждане или извличане сравнява името на тома с ТЕКСТ

en: create/list/extract multi-volume archive
bg: създава/извежда/извлича многотомен архив

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
bg: забавя настройката на времето на промяна и режима за достъп на извличаните каталози докато извличането завърши

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
bg: трие файлове от архива (не при магнитни ленти!)

en: disable quoting for characters from STRING
bg: не работи със знаците от НИЗ като със специални

en: disable use of some potentially harmful options
bg: забранява някои потенциално опасни опции

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
bg: извежда напредъка след всеки N-ти запис (подразбира се 10)

en: do not exit with nonzero on unreadable files
bg: при нечитаеми файлове не завършва с грешка

en: do not unquote filenames read with -T
bg: не декодира „\“ във файловите имена на -T

en: don't extract file modified time
bg: не извлича времето на промяна на файловете

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
bg: не замества съществуващи файлове, ако са по-нови от копията им в архива

en: don't replace existing files when extracting
bg: при извличане не замества съществуващи файлове

en: don't strip leading `/'s from file names
bg: не маха „/“ в началото на файлови имена

en: empty hierarchies prior to extracting directory
bg: изпразва йерархията преди извличане на каталог

en: exclude files, given as a PATTERN
bg: без файловете, отговарящи на ОБРАЗЕЦ

en: exclude patterns listed in FILE
bg: пропуска файловете, отговарящи на образци в ФАЙЛ

en: exec/tcp: Service not available
bg: exec/tcp: Услугата не е достъпна

en: extract files as yourself
bg: извлича файловете от ваше име

en: extract files from an archive
bg: извлича файлове от архива

en: extract files to standard output
bg: извлича файловете на стандартния изход

en: extract information about file permissions (default for superuser)
bg: възстановява точно (без umask) режима на достъп (подразбира се при привилегирован потребител)

en: file name contains null character
bg: името на файла съдържа нулев байт

en: filter the archive through bzip2
bg: прекарва архива през bzip2

en: filter the archive through compress
bg: прекарва архива през compress

en: filter the archive through gzip
bg: прекарва архива през gzip

en: filter through PROG (must accept -d)
bg: прекарва архива през ПРОГ (трябва да приема -d)

en: find differences between archive and file system
bg: намира разликите между архива и файловата система

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
bg: следва симв. връзки; архивира сочените файлове

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
bg: модифицира режима за достъп на добавени файлове

en: force NAME as group for added files
bg: прави ИМЕ да бъде групата на добавените файлове

en: force NAME as owner for added files
bg: прави ИМЕ да е собственик на добавените файлове

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
bg: genfile борави с файловете с данни за тестовия пакет GNU paxutils.
    ОПЦИИТЕ са:

en: get names to extract or create from FILE
bg: взема имената за извличане или създаване от ФАЙЛ

en: give a short usage message
bg: показва кратко съобщение за използването

en: give this help list
bg: показва тази справка

en: handle new GNU-format incremental backup
bg: с новия формат на ГНУ за инкрем. архивиране

en: handle old GNU-format incremental backup
bg: със стар формат ГНУ за инкрементално архивиране

en: handle sparse files efficiently
bg: работи ефективно с разредени файлове

en: hang for SECS seconds (default 3600)
bg: спира за СЕК секунди (подразбира се 3600)

en: ignore case
bg: пренебрегва разликата между големи/малки букви

en: ignore exit codes of children
bg: игнорира кода на завършване на породени процеси

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
bg: пренебрегва блоковете от нули и продължава

en: incorrect mask (near `%s')
bg: неправилна маска (до „%s“)

en: interprocess channel
bg: междупроцесен канал

en: invalid argument %s for %s
bg: неправилен аргумент %s за %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
bg: ключдума[[:]=стойност][,ключдума[[:]=стойност]]...

en: list the contents of an archive
bg: изрежда съдържанието на архив

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: old V7 tar format
bg: стар формат tar, V7

en: only append files newer than copy in archive
bg: добавя само файлове, по-нови от копието в архива

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
bg: съхранява само файлове, по-нови от ДАТА-ИЛИ-ФАЙЛ

en: overwrite existing files when extracting
bg: при извличане замества съществуващи файлове

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
bg: при извличане замества метаданните на съществуващи каталози (подразбира се)

en: patterns match after any `/' (default for exclusion)
bg: съпоставянето започва след кой да е „/“ (подразбира се при изключване)

en: patterns match file name start
bg: съпоставянето с образците започва от началото на файловото име

en: pipe extracted files to another program
bg: подава с канал всеки извлечен файл към КОМАНДА

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
bg: запазва времената на достъп на архивираните файлове като или възстановява времената след четене (при МЕТОД=„replace“, подразбира се), или не променя имената изобщо (МЕТОД=„system“)

en: preserve metadata of existing directories
bg: запазва метаданните на съществуващи каталози

en: print a message if not all links are dumped
bg: съобщава, ако не всички твърди връзки са включени

en: print file modification dates in UTC
bg: извежда времената по Гринуич

en: print program version
bg: показва версията на програмата

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
bg: извежда общия брой байтове след обработването на архива; с аргумент - извежда текущите байтове при получаване на СИГНАЛ.  Допустими СИГНАЛи са SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 и SIGUSR2; имената без SIG също са позволени

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
bg: обработва само N-тото срещане на всеки файл в архива; тази опция е правилна само в съчетание с една от подкомандите --delete, --diff, --extract или --list и когато списъкът от файлове е зададен или на командния ред, или с опция -T.  Ако не е посочен N, се подразбира 1.

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
bg: преформира при четене блоковете (канали 4.2BSD)

en: recurse into directories (default)
bg: влиза рекурсивно в подкаталозите (подразбира се)

en: remove each file prior to extracting over it
bg: изтрива всеки файл преди да извлича върху него

en: remove files after adding them to the archive
bg: изтрива файловете след като ги добави в архива

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
bg: rmtd: Не може да се задели място за буфер

en: rmtd: Premature eof
bg: rmtd: Преждевременен край (eof)

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
bg: rmtlseek не завърши при граница на запис

en: run script at end of each tape (implies -M)
bg: изпълнява скрипт в края на всяка лента (влече -M)

en: same as --format=posix
bg: същото като --format=posix

en: same as --format=v7
bg: същото като --format=v7

en: same as both -p and -s
bg: същото като едновременно -p и -s

en: same as pax
bg: същото като pax

en: send verbose output to FILE
bg: изпраща подробния изход във ФАЙЛ

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
bg: прави времето на промяна на добавяни файлове като ДАТА-ИЛИ-ФАЙЛ

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
bg: начин за цитиране на специални знаци; вж. по-долу за стойностите на НАЧИН

en: set the program name
bg: посочва името на програмата

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
bg: определя версията на формата разредени файлове (влече --sparse)

en: show block number within archive with each message
bg: показва номера на блок в архива с всяко съобщение

en: show file or archive names after transformation
bg: показва преобразуваните файлови имена в архива

en: show tar defaults
bg: показва подразбираното от tar

en: sort names to extract to match archive
bg: файловете за извличане са сортирани според архива

en: specify drive and density
bg: посочва устройство и гъстота

en: stat(%s) failed
bg: не успя stat(%s)

en: stay in local file system when creating archive
bg: работи в рамките на локалната файлова система

en: stdin
bg: стандартен вход

en: stdout
bg: стандартен изход

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
bg: при извличане маха N начални каталози от файловите пътеки

en: suppress this warning.
bg: или --no-wildcards, за да не се извежда това предупреждение.

en: test the archive volume label and exit
bg: проверява етикета на тома и завършва

en: too many arguments
bg: твърде много аргументи

en: treat non-zero exit codes of children as error
bg: счита за грешка всеки ненулев код на завършване на породен процес

en: try extracting files with the same ownership
bg: опитва да възстановява собствеността на файловете

en: unquote filenames read with -T (default)
bg: декодира „\“ във файловите имена на -T (подразб.)

en: use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to
bg: използвайте --wildcards, за да позволите съпоставяне с образци,

en: use archive file or device ARCHIVE
bg: използва архивния файл или устройство АРХИВ

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
bg: използва посочената КОМАНДА вместо rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
bg: използва посочената КОМАНДА вместо rsh

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
bg: преобразува файловите имена, използвайки посочения ИЗРАЗ за замяна на sed

en: use wildcards (default for exclusion)
bg: ползва „*“ и „?“ (подразбира се за изключване)

en: use/update the volume number in FILE
bg: ползва от и обновява във ФАЙЛ номера на тома

en: value %s out of %s range %s..%s
bg: стойността %s е извън границите %s на диапазона %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
bg: стойността на %s е извън границите %s на диапазона %s..%s; замества се с %s

en: verbatim string matching
bg: дословно низово сравнение

en: verbosely list files processed
bg: подробно изрежда обработените файлове

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
bg: при създаване е същото като --old-archive; при извличане е същото като --no-same-owner

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
bg: при извеждане или извличане изрежда всеки каталог, който се пропуска по някаква причина

en: wildcards do not match `/'
bg: „/“ не пасва с „*“ и „?“

en: wildcards match `/' (default for exclusion)
bg: „/“ пасва с „*“ и „?“ (подразб. за изключване)
