diffutils 2.8.3 - en to ro translation catalogue (158 entries)

en:   Either GFMT or LFMT may contain:
        %%  %
        %c'C'  the single character C
        %c'\OOO'  the character with octal code OOO
ro:  Una din GFMT sau LFMT poate conţine:
        %%  %
        %c'C'  caracterul singular C
        %c'\OOO'  caracterul cu codul octal OOO

en:   GFMT may contain:
        %<  lines from FILE1
        %>  lines from FILE2
        %=  lines common to FILE1 and FILE2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  printf-style spec for LETTER
          LETTERs are as follows for new group, lower case for old group:
            F  first line number
            L  last line number
            N  number of lines = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1
ro:   GFMT poate conţine:
        %<  linii din FIŞIER1
        %>  linii din FIŞIER2
        %=  linii comune lui FIŞIER1 si FIŞIER2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  specificaţii stil printf pentru LETTER
          LETTERs sunt după cum urmează pentru grup nou, literă mică pentru grup vechi:
            F  primul număr de linie
            L  ultimul număr de linie
            N  numere de linii = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1

en:   LFMT may contain:
        %L  contents of line
        %l  contents of line, excluding any trailing newline
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  printf-style spec for input line number
ro:   LFMT poate conţine:
        %L  conţinut de linie
        %l  conţinut de linie, excluzând orice caracter de linie nouă final
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  specificaţii  stil printf-pentru introducerea numărului de linie

en:   LTYPE is `old', `new', or `unchanged'.  GTYPE is LTYPE or `changed'.
ro:   LTYPE este `old', `new', sau `unchanged'.  GTYPE este LTYPE sau `changed'.

en:   Skip the first SKIP1 bytes of FILE1 and the first SKIP2 bytes of FILE2.
ro:   Omite primii OMIS1 octeţi din FIŞIER1 şi primii OMIS2 octeţi din FIŞIER2

en: %s %s differ: byte %s, line %s
ro: %s %s diferă: octetul %s, linia %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
ro: %s %s diferă: octetul %s, linia %s este %3o %s %3o %s

en: %s: diff failed:
ro: %s: diff eşuat:

en: --GTYPE-group-format=GFMT  Similar, but format GTYPE input groups with GFMT.
ro: --GTYPE-group-format=GFMT  Similar, dar formatul de intrare GTYPE se grupează cu GFMT.

en: --LTYPE-line-format=LFMT  Similar, but format LTYPE input lines with LFMT.
ro: --LTYPE-line-format=LFMT  Similar, dar formatează liniile de intrare LTYPE cu LFMT.

en: --binary  Read and write data in binary mode.
ro: --binary  Citeşte şi scrie date în mod binar.

en: --diff-program=PROGRAM  Use PROGRAM to compare files.
ro: --diff-program=PROGRAM  Foloseşte PROGRAM pentru a compara fişierele.

en: --from-file and --to-file both specified
ro:  --from-file şi --to-file sunt specificate împreună

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
ro: --from-file=FIŞIER1  Compară FIŞIER1 cu toţi operanzii.  FIŞIER1 poate fi director.

en: --help  Output this help.
ro: --help  Tipăreşte acest ajutor.

en: --horizon-lines=NUM  Keep NUM lines of the common prefix and suffix.
ro: --horizon-lines=NUM  Reţine NUM linii de prefix şi sufix comun.

en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
ro: --ignore-file-name-case  Ignoră cazul când se compară numele de fişiere.

en: --line-format=LFMT  Similar, but format all input lines with LFMT.
ro: --line-format=LFMT  Similar, dar formatează toate liniile cu LFMT.

en: --no-ignore-file-name-case  Consider case when comparing file names.
ro: --no-ignore-file-name-case  Ia în calcul cazul atunci când se compară numele de fişiere.

en: --normal  Output a normal diff.
ro: --normal  Afişează un diff normal.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
ro: --speed-large-files  Presupune fişiere mari şi multe modificări mici împrăştiate.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
ro: --strip-trailing-cr  Elimină returul de car(carriage return) final la intrare(input).

en: --tabsize=NUM  Tab stops are every NUM (default 8) print columns.
ro: --tabsize=NUM  Opririle tab-ului vor fi la fiecare NUM (implicit 8) coloane tipărite.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
ro: --to-file=FIŞIER2  Compară toţi operanzii cu FIŞIER2.  FIŞIER2 poate fi director.

en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
ro: --unidirectional-new-file  Tratează primele fişiere lipsă ca vide.

en: -3  --easy-only  Output unmerged nonoverlapping changes.
ro: -3  --easy-only  Afişează schimbările nesuprapuse(nonoverlapping) şi nerezultate(unmerged).

en: -A  --show-all  Output all changes, bracketing conflicts.
ro: -A  --show-all  Afişează toate modificările, conflictele de paranteze.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
ro: -B  --ignore-blank-lines  Ignoră schimbările unde toate liniile sunt goale(blank).

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
ro: -D NUME  --ifdef=NUME  Afişează fişierul rezultat(merged) pentru a arăta diff-urile`#ifdef NAME'.

en: -D option not supported with directories
ro: opţiunea -D nu este compatibilă cu directoarele

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
ro: -E  --ignore-tab-expansion  Ignoră schimbările produse de modificarea tab-ului.

en: -E  --show-overlap  Output unmerged changes, bracketing conflicts.
ro: -E  --show-overlap  Afişează modificările nerezultate(unmerged), conflictele de paranteze.

en: -H  --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
ro: -H  --speed-large-files  Presupune fişiere mari şi multe modificări mici împrăştiate.

en: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignore changes whose lines all match RE.
ro: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignoră schimbările la toate liniile care se potrivesc RE-ului.

en: -L LABEL  --label=LABEL  Use LABEL instead of file name.
ro: -L ETICHETĂ  --label=ETICHETĂ  Foloseşte ETICHETĂ în loc de numele fişierului.

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
ro: -N  --new-file  Tratează fişierele lipsă ca vide.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
ro: -S FIŞIER  --starting-file=FIŞIER  Începe cu FIŞIER în compararea directoarelor.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
ro: -T  --initial-tab  Aliniază tab-urile adăugând în faţă un tab.

en: -W  --ignore-all-space  Ignore all white space.
ro: -W  --ignore-all-space  Ignoră tot spaţiul gol.

en: -X  Output overlapping changes, bracketing them.
ro: -X  Afişează schimbările de suprapunere, punându-le în paranteze.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
ro: -X FIŞIER  --exclude-from=FIŞIER  Exclude fişierele care se potrivesc oricărui tipar din FIŞIER.

en: -a  --text  Treat all files as text.
ro: -a  --text  Tratează toate fişierele ca text.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
ro: -b  --ignore-space-change  Ignoră schimbările din spaţiul vid.

en: -b  --print-bytes  Print differing bytes.
ro: -b  --print-bytes  Tipăreşte octeţii diferiţi.

en: -c  -C NUM  --context[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of copied context.
    -u  -U NUM  --unified[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of unified context.
      --label LABEL  Use LABEL instead of file name.
      -p  --show-c-function  Show which C function each change is in.
      -F RE  --show-function-line=RE  Show the most recent line matching RE.
ro: -c  -C NUM  --context[=NUM]  Tipăreşte NUM (implicit 3) linii de contextcopiat.
    -u  -U NUM  --unified[=NUM]  Tipăreşte NUM (implicit 3) linii de contextunificat.
      --label ETICHETĂ  Foloseşte ETICHETĂ în loc de nume fişier.
      -p  --show-c-function  Afişează fiecare schimbare din fiecare funcţie C.
      -F RE  --show-function-line=RE  Afişează cele mai recente linii care se potrivesc RE.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
ro: -d  --minimal  Încearcă din greu să găseşti un set mai mic de schimbări

en: -e  --ed  Output an ed script.
ro: -e  --ed  Afişează un script ed.

en: -e  --ed  Output unmerged changes from OLDFILE to YOURFILE into MYFILE.
ro: -e  --ed  Trimite(output) modificările nerezultate(unmerged) de la FIŞIER_VECHI la  FIŞIERUL_VOSTRU în FIŞIERUL_MEU..

en: -i  --ignore-case  Consider upper- and lower-case to be the same.
ro: -i  --ignore-case  Consideră majusculele şi minusculele ca fiind aceleaşi.

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
ro: -i  --ignore-case  Ignoră diferenţele de caz din conţinutul fişierului.

en: -i  Append `w' and `q' commands to ed scripts.
ro: -i  Adaugă comenzile `w' şi `q' la scripturile ed.

en: -i SKIP  --ignore-initial=SKIP  Skip the first SKIP bytes of input.
ro: -i OMIS  --ignore-initial=OMIS  Omite primii octeţi OMISi din intrare(input).

en: -i SKIP1:SKIP2  --ignore-initial=SKIP1:SKIP2
ro: -i OMIS1:OMIS2  --ignore-initial=OMIS1:OMIS2

en: -l  --left-column  Output only the left column of common lines.
ro: -l  --left-column  Afişează doar coloana din stânga a liniilor comune.

en: -l  --paginate  Pass the output through `pr' to paginate it.
ro: -l  --paginate  Trimite ieşirea(output) prin `pr' pentru a fi paginată.

en: -l  --verbose  Output byte numbers and values of all differing bytes.
ro: -l  --verbose  Tipăreşte numerele octeţilor şi valorile octeţilor diferiţi.

en: -m  --merge  Output merged file instead of ed script (default -A).
ro: -m  --merge  Afişează fişierul rezultat(merged) în loc de scriputl ed (implicit -A).

en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
ro: -n  --rcs  Afişează un diff în format RCS.

en: -n LIMIT  --bytes=LIMIT  Compare at most LIMIT bytes.
ro: -n LIMITĂ  --bytes=LIMITĂ  Compară cel mult LIMITĂ octeţi.

en: -o FILE  --output=FILE  Operate interactively, sending output to FILE.
ro: -o FIŞIER  --output=FIŞIER  Operează interactiv, trimiţând outputul spre FIŞIER.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
ro: -q  --brief  Afişează doar dacă fişierele diferă.

en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
ro: -r  --recursive  Compară recursiv orice subdirector întâlnit.

en: -s  --quiet  --silent  Output nothing; yield exit status only.
ro: -s  --quiet  --silent  Nu tipăreşte nimic; anunţă(yield) doar starea de ieşire.

en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
ro: -s  --report-identical-files  Raportează când două fişiere sunt asemănătoare.

en: -s  --suppress-common-lines  Do not output common lines.
ro: -s  --suppress-common-lines  Nu afişa liniile comune.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
ro: -t  --expand-tabs  Schimbă tab-urile în spaţii la ieşire(output).

en: -v  --version  Output version info.
ro: -v  --version  Tipăreşte informaţii despre versiune.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
ro: -w  --ignore-all-space  Ignoră tot spaţiul vid.

en: -w NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
ro: -w NUM  --width=NUM  Afişează cel mult NUM (implicit 130) coloane tipărite.

en: -x  --overlap-only  Output overlapping changes.
ro: -x  --overlap-only  Afişează toate schimbările de suprapunere.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
ro: -x TIP  --exclude=TIP  Exclude fişierele care se potrivesc TIParului.

en: -y  --side-by-side  Output in two columns.
      -W NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
      --left-column  Output only the left column of common lines.
      --suppress-common-lines  Do not output common lines.
ro: -y  --side-by-side  Afişează pe două coloane.
      -W NUM  --width=NUM  Afişează cel mult NUM (implicit 130) coloane tipărite.
      --left-column  Afişează doar coloana din stânga a liniilor comune.
      --suppress-common-lines  Nu afişa liniile comune.

en: Binary files %s and %s differ
ro: Fişierele binare %s şi %s diferă

en: Common subdirectories: %s and %s
ro: Subdirectoare comune: %s şi %s.

en: Compare files line by line.
ro: Compară fişierele linie cu linie.

en: Compare three files line by line.
ro: Compară trei fişiere linie cu linie

en: Compare two files byte by byte.
ro: Compară două fişiere octet cu octet.

en: FILES are `FILE1 FILE2' or `DIR1 DIR2' or `DIR FILE...' or `FILE... DIR'.
ro: FIŞIEREle sunt `FIŞIER1 FIŞIER2' sau `DIR1 DIR2' sau `DIR FIŞIER...' or `FIŞIER... DIR'.

en: File %s is a %s while file %s is a %s
ro: Fişierul %s este un %s pe când fişierul %s este un %s.

en: Files %s and %s are identical
ro: Fişierele %s şi %s sunt identice

en: Files %s and %s differ
ro: Fişierele %s şi %s diferă

en: If --from-file or --to-file is given, there are no restrictions on FILES.
ro: Dacă --from-file sau --to-file sunt precizate, nu există restricţii pe FIŞIERE.

en: If a FILE is `-' or missing, read standard input.
ro: Dacă un FIŞIER este `-' sau lipseşte, se citeşte intrarea(input) standard.

en: If a FILE is `-', read standard input.
ro: Dacă FIŞIER este `-', se citeşte intrarea(input) standard.

en: Invalid back reference
ro: Referinţă precedentă invalidă

en: Invalid character class name
ro: Nume clasă caracter invalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de comparare invalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conţinut invalid al \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie normală de precedenţă invalidă

en: Invalid range end
ro: Sfârşit de domeniu invalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie normală(regular) invalidă

en: Memory exhausted
ro: Memorie plină

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: No newline at end of file
ro: Nici un element de linie nouă la sfârşitul fişierului

en: No previous regular expression
ro: Nu a existat nici o expresie normală antecedentă

en: Only in %s: %s
ro: Doar în %s: %s

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârşit prematur de expresie normală

en: Regular expression too big
ro: Expresie normală prea mare

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
ro: Valorile OMIS pot fi urmate de următoarele sufixe multiplicative:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, şi aşa mai departe pentru T, P, E, Z, Y.

en: SKIP1 and SKIP2 are the number of bytes to skip in each file.
ro: OMIS1 şi OMIS2 sunt numerele de octeţi care să fie omişi din fiecare fişier.

en: Side-by-side merge of file differences.
ro: Analiză pas cu pas a diferenţelor de fişiere.

en: Success
ro: Succes

en: Trailing backslash
ro: Backslash de sfârşit de linie(trailing)

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercaţi  `%s --help' pentru mai multe informaţii.

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unmatched ( or \(
ro: ( or \( neînchise

en: Unmatched ) or \)
ro: ) or \) nedeschise

en: Unmatched [ or [^
ro: [ sau [^ neînchise

en: Unmatched \{
ro: \{ neînchisă

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIER1 FIŞIER2

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIER1 [FIŞIER2 [OMIS1 [OMIS2]]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIERE

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIERUL_MEU FIŞIER_VECHI FIŞIERUL_TĂU

en: `-' specified for more than one input file
ro: `-' specificat pentru mai mult de un fişier de intrare(input)

en: block special file
ro: fişier bloc special

en: both files to be compared are directories
ro: ambele fişiere de comparat sunt directoare

en: cannot compare `-' to a directory
ro: nu se poate compara `-' cu un director

en: cannot compare file names `%s' and `%s'
ro: nu se pot compara numele de fişiere `%s' şi `%s'

en: cannot interactively merge standard input
ro: nu poate rezulta(merge) interactiv intrarea(input) standard

en: character special file
ro: fişier caracter special

en: cmp: EOF on %s
ro: cmp: EOF în %s

en: conflicting %s option value `%s'
ro: Există un conflict cu %s în valoarea opţiunii `%s'

en: conflicting output style options
ro: Conflict în opţiunile stilului de afişare(output)

en: conflicting tabsize options
ro: opţiuni mărime tab în conflict

en: conflicting width options
ro: opţiuni de lungime în conflict

en: directory
ro: director

en: extra operand `%s'
ro: operand în plus(extra) `%s'

en: incompatible options
ro: opţiuni incompatibile

en: input file shrank
ro: fişier de intrare(input) micşorat

en: internal error: invalid diff type in process_diff
ro: eroare internă: tip diff invalid în process_diff

en: internal error: invalid diff type passed to output
ro: eroare internă: tip invalid de diff trimis spre ieşire(output)

en: internal error: screwup in format of diff blocks
ro: eroare internă: zăpăceală în formatul blocurilor diff

en: invalid --bytes value `%s'
ro: valoare --bytes invalidă `%s'

en: invalid --ignore-initial value `%s'
ro: invalid --se ignoră valoarea iniţială `%s'

en: invalid context length `%s'
ro: lungime invalidă de context `%s'

en: invalid diff format; incomplete last line
ro: format diff invalid; ultimă-linie incompletă

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
ro: format diff invalid; caractere precedente liniei incorecte

en: invalid diff format; invalid change separator
ro: format diff invalid; separator de modificare invalid

en: invalid horizon length `%s'
ro: lungime de orizont invalidă `%s'

en: invalid tabsize `%s'
ro: mărime tab invalidă `%s'

en: invalid width `%s'
ro: lungime invalidă `%s'

en: memory exhausted
ro: memorie plină

en: message queue
ro: coadă(queue) de mesaje

en: missing operand after `%s'
ro: lipseşte operandul după `%s'

en: options -l and -s are incompatible
ro: opţiunile -l şi -s sunt incompatibile

en: pagination not supported on this host
ro: paginaţie nesuportată de acest host

en: program error
ro: eroare de program

en: read failed
ro: citire eşuată

en: regular empty file
ro: fişier obişnuit(regular) vid

en: regular file
ro: fişier obişnuit

en: semaphore
ro: semafor

en: shared memory object
ro: obiect memorie globală(shared memory)

en: stack overflow
ro: stivă plină(overflow)

en: standard output
ro: ieşire(output) standard

en: symbolic link
ro: legătură simbolică

en: too many file label options
ro: prea multe opţiuni de etichete fişier

en: weird file
ro: fişier ciudat

en: write failed
ro: scriere eşuată
